Zakres działalności
Instytut Nauk Geologicznych należy do Wydziału III - Nauk ścisłych i nauk o Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Instytut Nauk Geologicznych PAN jest instytutem naukowym specjalizującym się w badaniach wieku skał i minerałów oraz ich genezy, odtwarzaniu ewolucji orogenów, rekonstrukcji środowiska geologicznego ze szczególnym uwzględnieniem metod geochemii izotopów, mineralogii, petrologii, sedymentologii, tektoniki, stratygrafii i hydrogeologii. Celem naszych badań jest lepsze zrozumienie geosytemu i wykorzystanie tej wiedzy dla potrzeb nowoczesnego społeczeństwa.
Siedzibą Instytutu jest Warszawa. Jednostkami naukowymi Instytutu są Ośrodki Badawcze w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu oraz Studium Doktoranckie.
Do zadań Instytutu należy w szczególności:
- prowadzenie badań naukowych w zakresie:
a) ewolucji geosystemu,
b) planet terrestrialnych oraz obiektów materii kosmicznej; - rozwijanie metod badawczych użytecznych dla tych badań, w szczególności:
a) geochemii izotopów,
b) hydrogeologii izotopowej,
c) mineralogii,
d) paleoekologii,
e) sedymentologii,
f) stratygrafii i paleontologii,
g) tektoniki, - kształcenie pracowników naukowych i specjalistów o kwalifikacjach niezbędnych do prowadzenia badań wymienionych w pkt 1 i 2;
- wspieranie osób rozpoczynających karierę naukową oraz podnoszenie kwalifikacji kadry naukowej;
- współpraca z uczelniami, instytutami badawczymi i towarzystwami naukowymi, w szczególności w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych;
- współpraca ze środowiskiem społeczno - gospodarczym w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych;
- rozwijanie międzynarodowej współpracy naukowej;
- upowszechnianie wiedzy oraz edukacja w zakresie działalności Instytutu;
- wykonywanie innych zadań wynikających z obowiązujących przepisów, w tym ekspertyz, raportów, sprawozdań i innych opracowań o podobnym charakterze, zleconych przez władze Polskiej Akademii Nauk oraz instytucje rządowe.
Rada Naukowa Instytutu Nauk Geologicznych PAN prowadzi sprawy dotyczące nadania stopnia doktora i doktora habilitowanego na podstawie uprawnień do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego, w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 478 z późn. zm.).